Uppföljning efter operation med Multifokala Linser

30 oktober 2023

Uppföljning efter ett år med Multifokala Linser

Vi skickar ut enkät 1 år efter operation med multifokala linser. Här får man bland annat svara på hur man upplever synen idag på olika avstånd och om man använder glasögon och i så fall i vilken utsträckning. 

Resultatet av glasögonanvändning

Så här ser det ut gällande glasögonanvändning samt om man skulle rekommendera samma typ av operation till någon annan i samma situation.

Kundundersökning av multifokala linser. 92% använder numera ALDRIG glasögon.
Resterande patienter använder glasögon SÄLLAN
och då när de ska läsa något i dålig belysning.
Kundundersökning av multifokala linser. 94% skulle rekommendera samma operation till någon annan i samma situation.

Kundundersökning en grund för bättre patientupplevelse.

Denna enkät ger oss inte bara insikter i patientens upplevelse utan fungerar som en värdefull vägledning för att finjustera och förbättra våra behandlingsmetoder. Det är med stolthet och engagemang vi strävar efter att erbjuda bästa möjliga resultat och patientupplevelse.

Har du frågor om vårt behandlingsresultat?

Du är alltid välkommen att kontakta våra Optalmica ögonkliniker för att få mer information om multifokala linser.

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra, förstå hur den används och kunna visa inbäddat innehåll. Du väljer själv vilka kakor du vill tillåta.
Här kan du välja vilka kakor Optalmica får använda. Nödvändiga kakor behövs för att webbplatsen ska fungera och kan inte stängas av.

Dessa kakor behövs för att webbplatsen ska fungera och kan inte stängas av.

Dessa kakor hjälper oss att förstå hur webbplatsen används så att vi kan förbättra innehåll och upplevelse.

Dessa kakor används för annonsering, mätning och relevanta kampanjer.

Dessa kakor används för att visa inbäddat innehåll, till exempel Google Maps.